top of page
Sanja Karać Janjić

Principi održive gradnje i enterijer

Updated: Nov 12, 2022


Šta je to održiva gradnja?

Šta je to pasivna kuća?

Šta od tih odlika je primjenljivo na enterijere?




ODRŽIVA GRADNJA

Održiva gradnja podrazumijeva ekološki pristup gradnji. Gradnja je jedna od najinvazivnijih aktivnosti koje utiču na planetu Zemlju. Održivost se ne tiče samo gradnje, ali kada pričamo o gradnji, ona podrazumijeva:

  • Pametno projektovanje (pasivna kuća, u nastavku)

  • Upotrebu ekoloških materijala (prirodni materijali za čiju obradu se troši minimum energije, reciklirani materijali, lako obnovljivi materijali...)

  • Energetska efikasnost (aktivna kuća - prozvodnja energije korišćenjem solarnih panela, geotermalne ili energije vjetra)

  • Sakupljanje kišnice i njena upotreba u svrhu tehničke vode

  • Briga o neštetnosti materijala po ljude


PASIVNA KUĆA

Pasivna kuća podrazumijeva iskorištavanje svih prirodnih odlika lokacije pri projektovanju, tako da ta kuća troši minimum energije sama po sebi (bez instaliranja dodatnih energetski efikasnih sistema) .

Sagledavanjem svih parametara lokacije, objekat se projektuje tako da se uzima u obzir orijentacija prema stranama svijeta, pametno se pozicionira novo drveća ili iskorišćava postojeće, minimalizuju se izgrađene površine parcele. Preporuka je da ka sjevernoj strani otvori budu manji, a da se objekat otvara ka zapadnoj, južnoj ili jugozapadnoj strani. Samim tim, u zimskom periodu će kroz veće portale dospijevati određena količina toplote, koja nije zanemarljiva. Dobro je posaditi zimzeleno drvo tako da pravi hlad ispred najvećih portala na toj strani u ljetnjem periodu. Listopadno, iz razloga što nam taj hlad nije potreban u zimskom periodu.

Istočna strana može da se predvidi za spavaći blok. Tako će se obezbijediti sunčeva energija tokom cijelog dana.

Takođe je bitno da izolacija bude jako dobra, tako da se smanje gubitci energije. Preporuka je da se koriste troslojna stakla da obezbijede potrebnu izolaciju kod otvora.



ODRŽIVOST I ENTERIJERI


Navešćemo neke ideje koje su primjenljive i na enterijere.

  • Organizacija prostora

Ukoliko vam to plan kuće / stana dozvoljava- i u enterijeru možemo da se pobrinemo (bar u nekim projektima) da orijentišemo prostorije po principima pasivne gradnje pomijeranjem pregradnih zidova.

  • Upotreba ekoloških materijala

Prirodni materijali: drvo, kamen, staklo, ne samo da su ekološki več i sjajno izgledaju.

  • Ubacivanje biljaka (živih :)) u enterijere

Biljke oplemenjuju svaki prostor. Mi obično predvidimo mjesto za njih u sklopu projekta, pogotovo ako su u pitanju velike biljke. Zelenilo može da se ubaci i u vidu zelenog zida, za koji je održavanje malo komplikovanije.



  • Unutrašnje uređenje prostora u skladu sa prirodom

Tu može da se navede: pametno projektovanje, logičan raspored, vođenje računa o praktičnosti, ne pretrpavanje prostora nepotrebnim elementima, projektovanje vanvremenskih enterijera (nasuprot trendovskim).



Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page